Chef Time Fest odstartoval Prima večírkem

Chef Time Fest workshop  Foto:
Chef Time Fest workshop
Foto: Mikuláš Gottwald

Na tento komorní pražský food festival jsme vás už zvali a rovnou jsme se rozhodli jejich program vyzkoušet. Zahajovací večer patřil kulinárnímu workshopu pod vedením šéfkuchařů Patrika Havlíčka a Marka Raditsche.

Tématem byla úprava ryb a mořských plodů, což je vyloženě „fresh“ téma. Kurz probíhal v příjemné restauraci Avantgarde v pražských Dejvicích, kde je právě Patrik Havlíček v kuchyni doma. A protože celá koncepce festivalu je o propojování šéfkuchařů, na pomoc mu přišel sympaťák Marek Raditsch z restaurace Kampa Park. A skvělým hostitelem byl v neposlední řadě ředitel festivalu Karel Šimůnek.

Po příchodu do restaurace nás přivítala sklenka prosecca a třicetikilový tuňák žlutoploutvý... No, dělám si legraci, ale tahle rybka byla opravdu nepřehlédnutelná. Na ledovém pultu mu sekunovali živí humři, losos, tygří krevety, různé druhy mušlí a ústřic. Zkrátka bylo na co se těšit už od pohledu.

Chef Time Fest workshop 2 Foto:

A právě ústřicemi jsme začali. Marek nám ukázal, jak se ústřice správně otvírají, čistí a servírují. Hlavně NIKDY ústřice neproplachujte vodou, malé úlomky skořápky stačí odstranit rukou. Servírujte s citronem nebo šalotkovým vinaigrette. Marek ovšem doporučoval i ostřejší verzi s čerstvým křenem. Ochutnali jsme tři různé druhy a teprve při této chuťové konfrontaci zjistíte, jak rozdílná chuť ústřic může být. I když všechny byly skvělé :)

Více informací, program a seznam šéfkuchařů najdete v článku:

Článek

Chef Time Fest zima 2015  Foto:

Chef Time Fest znovu startuje

Komorní gastronomický festival Chef Time Fest představuje nejlepší české šéfkuchaře širší veřejnosti. Výjimečný kulinární zážitek si můžete dopřát od 20. ledna do 5. února...

Pak už přišel na řadu Patrik a začal pěkně zostra. Ukázal nám, jak nejšetrněji a nejrychleji zabít humra. Slabší povahy šly do kolen, ale až si někdy na moři ulovíme tuhle mořskou potvůrku, budeme připraveni :)

Chef Time Fest workshop 3 Foto:

Poté jsme se naučili oloupat a očistit tygří krevety a s Patrikem jsme na ně poté připravili jednoduchou marinádu. Na dvě velké krevety nakrájejte půl stroužku česneku na tenké plátky, třetinu malé chilli papričky taktéž, přisypte hrst nasekaného koriandru a smíchejte se lžící dohladka rozmixovaného manga. Nechte půl hodiny marinovat a pak šup s tím na chvilku na rozpálenou pánev. Ale pozor! Jen zlehka opéct, ať se maso nevysuší.

Podívejte se na videoreportáž:

Šlupky a hlavy ze syrových krevet nevyhazujte. Patrik se s námi podělil o recept na úžasnou krevetovou polévku z těchto „zbytků“.

Ve velkém hrnci orestujte na oleji nakrájenou mrkev, cibuli, česnek, zázvor, limetové listy a citronovou trávu. Přidejte lžíci kvalitního rajského protlaku, vše zarestujte a potom zalijte vodou. Rozmíchejte a vsypte nahrubo nasekaný koriandr (dobré jsou i stonky) a skelety z krevet. Přiveďte k varu a nechte asi půl hodiny provařit. Poté sceďte přes jemné síto, vmíchejte kokosové mléko a dochuťte solí. Do talíře dejte na jemné nudličky nakrájenou syrovou zeleninu – mrkev, bok choi, jarní cibulku, sójové výhonky a koriandr a zalijte horkou polévkou.

Chef Time Fest workshop 4 Foto:

Chef Time Fest workshop 7 Foto:

Na závěr kurzu nám Marek ukázal, jak rozporcovat celého lososa. Dozvěděli jsme se, které kousky masa se hodí na sushi a sashimi, které jsou vhodné na steaky a jak zužitkovat i ten nejmenší kousek odřezků – do těstovin nebo na lososový tatarák. A pokud krájíte maso na sashimi, je to stejné jako u hovězího, musíte jednoduše přes vlákno.

A pak už přišla ta nejpříjemnější část. Co jsme si uvařili, to jsme si také snědli. Začali jsme krevetami s mangovým pyré a salátkem ze sójových výhonků. Poté přišla na řadu polévka, a byla opravdu výtečná. Jako překvapení jsme dostali i kousky lososa v tempuře s wasabi majonézou a teplým salátem z cukrového hrášku. A hlavním chodem bylo zlehka orestované dančí maso v sezamových semínkách s nudlemi. A sladkou tečkou byl čokoládový dortík s lesním ovocem a zmrzlina z pečených jablek.

Chef Time Fest workshop 6 Foto:

Chef Time Fest workshop 5 Foto:

Doufám, že z mého popisu je jasné, jak hezký večer to byl. Dozvěděli jsme se spoustu informací, ochutnali jsme několik velmi speciálních prvosurovin a závěr v podobě dokonalé pětichodové večeře už byl jen splněným snem.

Pokud si chcete dopřát také podobný gastronomický zážitek, máte možnost. Unikátní food festival Chef Time Fest probíhá až do 5. února. A my ho můžeme jen vřele doporučit!

Více informací o festivalu najdete na www.cheftimefest.cz.

Připravila: Klára Michalová

Foto: Mikuláš Gottwald, Klára Michalová

Videa

reklama

reklama