Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem  Foto:
Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem
Foto: Mikuláš Gottwald / PHOTOONE

Festival Chef Time Fest se pomalu blíží ke svému konci a zdá se, že třetí ročník se podařil víc než úspěšně. Měla jsem možnost několik akcí navštívit a každá z nich byla skutečně výjimečným zážitkem.

To, čím je tento festival skutečně výjimečný, je možnost osobního setkání se špičkovými šéfkuchaři. Ať už si vyberte Chef table – degustační pětichodovou večeři, při které každý chod vaří jiný šéfkuchař a mezi chody se všichni chodí posadit mezi návštěvníky a užjí si s vámi večer i mimo kuchyni. Dále je na programu Chef´s Duel, při kterém dva šéfkuchaři vaří každý tři chody ze stejných hlavních surovin a na závěr večera návštěvníci zvolí, kterému se jeho menu lépe povedlo. A nechybí ani oblíbené workshopy, při kterých si vaření s šéfkuchařem můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

A právě workshopu s tématem ústřice a mušle, které vedl šéfkuchař Radek David, jsem měla možnost se zúčastnit. Radek je uznávaný kuchař, který vede pražskou restauraci La Veranda a průhonickou Babiččinu zahradu.

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem 5 Foto:

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem 2 Foto:

Na začátek nás Radek naučil, jak správně otevřít ústřici. A pak už se mohlo začít degustovat. Dali jsme si klasiku s citronem a šalotkovým vinaigrettem a pro některé z účastníků to byla premiéra – první "polibek moře" :) Následoval nevšední způsob servírování – ústřice v tradičním drinku Bloody Mary, který ozvláštnila nejen sama ústřice, ale i mořská voda z lastury, kterou se koktejl dochutil.

Od ústřic jsme se přesunuli k přípravě mušlí svatého Jakuba. Delikátní maso má jemnou máslovou chuť, která nejlépe vynikne zasyrova, proto jsme začali carpacciem – očištěné syrové mušle nakrájejte na tenké plátky, zakápněte kvalitním olivovým olejem, navrch rozložte na plátky nakrájená cherry rajčátka, trošku čerstvého kerblíku a vše dochuťte solí. A za malou chvilku můžete servírovat dokonalý předkrm.

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem 4 Foto:

Následoval recept na tataráček z mušlí s vynikajicím rukolovým krémem a poté zprudka a krátce orestovaná mušle s hnědým máslem a vanilkou servírovaná na bramborovém pyré s vanilkou.

Poté přišly na řadu mušle srdcovky neboli vongole. Začali jsme přípravou čerstvých těstovin a také rajčatové omáčky s bazalkou a konfitovaným česnekem. Samotné mušle vždy potřebují velmi krátkou tepelnou úpravu, stačí jim minutka dvě a můžete servírovat. Pravdou je, že tyhle těstoviny byly tak dobré, že nás v duchu přenesly k moři :)

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem 6 Foto:

Na závěr (místo dezertu) jsme si uvařili slávky. Jsou to asi u nás nejdostupnější mušle a i jejich cena je přijatelná, takže se jich nebojte – příprava je jak jinak velmi jednoduchá!

Slávky s bílým vínem, fenyklem, řapíkatým celerem, petrželí a bílým vínem

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem 7 Foto:

Pro 4 osoby / Příprava: 15 minut

• 2 kg očištěných čerstvých slávek

• 100 g olivový olej

• 300 g bílé víno

• bílý pepř

• 200 g fenykl

• 200 g řapíkatý celer

• 8 ks stroužků česneku

• petrželka hladkolistá

• sůl

Na oleji orestujte řapíkatý celer na plátky, fenykl na kostičky, česnek na plátky. Pak přidejte očištěné slávky, zalijte bílým vínem a rychle vařte pod pokličkou, až se mušle otevřou. Nakonec opepřete a přidejte nasekanou petrželku.

Podívejte se na videoreportáž z Chef Time Fest workshopu s Radkem Davidem:

Pravdou je, že kulinární workshopy s dobrým kuchařem jsou vždy báječným zážitkem. Co si uvaříte, to si také sníte a pod takovým profesionálním dozorem je jistota, že si na svém výtvoru i pochutnáte :) Radek David je navíc velmi milý a trpělivý mentor... Zkrátka – večer to byl velmi vydařený, rozšířili jsme si obzory a já se těším, až si doma připravím carpaccio ze svatojakubek, bylo zkrátka vynikajicí!

Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem 9 Foto: Chef Time Fest workshop s Radkem Davidem, Foto: Hermína / Prima

Více informací o festivalu Chef Time Fest najdete na www.cheftimefest.cz.

Připravila Klára Michalová, šéfredaktorka Prima FRESH

Videa

reklama

reklama