Beth Galton a její "rozkrájené jídlo"

Beth Galton a její "rozkrájené jídlo" Foto:
Beth Galton a její "rozkrájené jídlo"
Foto: Beth Galton

Klasické fotografie jídla jsou všude. Beth Galton se ale rozhodla vytvořit něco netradičního, jídlo nafotila rozříznuté! Nemluvíme jenom o chlebu nebo jablku, fotografka se zaměřila na celé pokrmy!

Je toto stále jídlo nebo spíš mluvíme o umění? Fotografka Beth Galton a food stylistka Charlotte Omnès (obě aktuálně bydlí v New Yorku) se rozhodly nafotit sérii snímků, u kterých zůstává rozum stát. Jak to jen zvládly nafotit? Vždyť jsou na fotkách i rozkrojené kelímky s kávou nebo coca-colou! 

Všechno to začalo díky jedné zakázce: klient si přál, aby Beth nafotila rozpůlené burrito. Výsledek byl nečekaný! Sama byla překvapena, jak atraktivní taková fotografie může být: našla v ní prý úplně "nový svět"!

Koncept ji zaujal natolik, že se rozhodla nafotit celou sérii. Přizvala si k sobě také food stylistku Charlotte, která rozhodně neváhala: ráda připravuje chutné jídlo, ale když si s ním může i hrát? To je pro ni ještě větší výzva!

Když přichází na řadu pila

Dvojice se zaměřila především na zachycení obyčejných kulinářských výtvorů z neobyčejného úhlu pohledu. Nejenže jsou jídla na fotografiích někdy až geometricky přesně rozdělena, zároveň se nám při pohledu na ně sbíhají sliny! Něco se fotilo relativně snadno, jako například donuty nebo i zmrzlina. Komplikovanější byly samozřejmě tekutiny, které musely nejdřív ztuhnout za pomoci želatiny. Stejně tak se některá jídla krájela ještě za syrova a pilou, tento postup se praktikoval u krocana.

Ze začátku bylo nejdůležitější zjistit, která jídla budou po rozpůlení atraktivní. Polévka například vůbec nedopadla podle jejich představ, hodně kousků z polévky nebylo vůbec vidět, takže byla nutná dodatečná úprava. V krátkém videu na Youtube můžete vidět i pár záběrů z příprav.

Určitě se můžeme těšit na další fotografie v podobném duchu. Obě mají ale hodně práce, Beth fotí pro značky jako Nasbisco, Nestlé nebo Kraft. Charlotte zase zaměstnávají firmy jako Haagen Dazs nebo Starbucks!

A TEĎ UŽ SE JEN KOCHEJTE!

Beth Galton: Cut Food - Obrázek 1 Foto:

autor: Tereza Pánková

Podívejte se na další "jedlé umění":

Článek

Šaty s volánky z červeného zelí jsou jako živé. Foto:

OBRAZEM: Umění na talíři

Hong Yi je malajská architektka, která vytváří své osobní projekty pod přezdívkou "RED". Před nedávnem si dala úkol a po celý měsíc každý den vytvořila obrázek z jídla,...

Článek

Krajinky z jídla  - chlebová vesnička Foto:

OBRAZEM: Neskutečné krajinky vyrobené z jídla!

Fantazijní krajinky vytvořené z jídla vytvořil umělec a fotograf Carl Werner. Prohlédněte si jeho umění!

Článek

Food art od Samanthy Lee Foto:

Hravé jedlé umění vyvolalo ve světě senzaci!

Matka dvou dcer, Samantha Lee z Malajsie, začala vytvářet „food art“ na talíři pro svou starší dceru v roce 2008. Prohlédněte si fotogalerii roztomilých jedlých postaviček...

Videa

reklama

reklama